Rolą fizjoterapeuty jest nie tylko samo wykonywanie rehabilitacji, ale również dokładne ustalenie jej zakresu i potrzeb oraz możliwości danego pacjenta. Poza wskazaniami od lekarza ma on szereg możliwych schematów, którymi może się posłużyć w ocenie stanu ogólnego danej osoby.
Jak wygląda wizyta?
Jeśli do fizjoterapeuty zgłasza się pacjent uskarżający się na długo utrzymujący się ból, którego przyczyny nie jest pewien, pierwszym co powinien zrobić fizjoterapeuta jest przeprowadzenie wywiadu Jeśli po wywiadzie fizjoterapeuta, na podstawie posiadanej wiedzy, stwierdzi, że przeprowadzenia badania palpacyjnego i dodatkowych testów funkcjonalnych nie stanowi zagrożenia dla stanu zdrowia, czy nawet życia pacjenta może przejść do części właściwej badania.
Badanie palpacyjne ma na celu sprawdzenie struktury tkanek w bolesnej dla pacjenta okolicy. Fizjoterapeuta może wyczuć wszystkie zgrubienia i usztywnienia.
Testy funkcjonalne w fizjoterapii służą określeniu konkretnego źródła bólu. Są to proste, krótkie badania diagnostyczne, polegające na zleceniu wykonania pacjentowi danego ruchu i sprawdzenie poziomu sprawności, zakresu ruchomości. Przy ich pomocy można ocenić stan stawów, czy więzadeł, a nawet naczyń krwionośnych.