Udar niedokrwienny mózgu dotyczy sporej grupy społeczeństwa, nie bez powodu więc na rynku dostępne są specjalne programy, które obejmują ćwiczenia po udarze niedokrwiennym dla pacjentów, a także różnorodne kursy, które dedykowane są m.in. fizjoterapeutom.
Rehabilitacja ma znaczenie
Zgodnie z zaleceniami, każdy pacjent po udarze niedokrwiennym mózgu (zobacz kursy od Movuto.pl) powinien uczestniczyć w specjalistycznych zajęciach, tzw. wczesnej rehabilitacji, której zadaniem jest odzyskanie przez pacjenta pełni utraconych umiejętności. Niezwykle ważna jest również spójna edukacji pacjenta i jego bliskich w zakresie stosowanej terapii. Wskazany jest aktywny udziału pacjenta, a także jego bliskich w całym procesie specjalistycznej rehabilitacji, wraz ze wsparciem psychologicznym chorego i jego rodziny.
By cały proces rehabilitacji był jak najbardziej skuteczny, każdy rehabilitant lub fizjoterapeuta powinien odbyć specjalistyczny kurs, w której trakcie nabędzie wszystkie niezbędne umiejętności oraz wiedzę, pozwalającą na pracę z osobami po udarze niedokrwiennym mózgu. Osoba podejmująca się rehabilitacji powinna dysponować najświeższą wiedzą i nowoczesnymi technikami rehabilitacyjnymi, by jak najlepiej prowadzić danego pacjenta.